Constantin Safanitiè Sere uit Burkina Faso: “Lokalisatie geeft ons stem in het kapittel”

Caritas International België Constantin Safanitiè Sere uit Burkina Faso: “Lokalisatie geeft ons stem in het kapittel”

© OCADES Caritas Burkina

© OCADES Caritas Burkina

04/02/2026

Priester Constantin Safanitiè Sere, de secretaris-generaal van OCADES Caritas Burkina, was eind januari in ons land. Hij leidt sinds 2017 een organisatie die al sinds lang een degelijke partner is van Caritas International. Zijn bezoek was nauw verbonden met de ‘lokalisatie’, een begrip van groot belang voor de toekomst van de internationale samenwerking. Lokalisatie is een aanpak die plaatselijke ngo’s, bijvoorbeeld in Afrika, meer inspraak en invloed geeft en ze minder afhankelijk maakt van internationale organisaties. Zo worden humanitaire en ontwikkelingsantwoorden samen met gemeenschappen ter plaatse vormgegeven, en niet vanop afstand.

“Deze evolutie is positief voor ons want zo beginnen we als lokale ngo echt te bestaan”, zegt Constantin Safanitiè Sere. “We krijgen een stem in het kapittel en worden nauwer betrokken bij het uitwerken van projecten die goed aansluiten bij de werkelijkheid zoals wij ze kennen. De lokalisatie van macht en middelen speelt in op legitieme verzuchtingen. Zonder genoeg middelen en activiteiten kan je als organisatie niet normaal functioneren.”

Op termijn zou minstens 25% van de middelen in de sector rechtstreeks naar de lokale ngo’s moeten stromen. “Dat proces moet nog goed op gang komen”, ervaart Constantin. “In Burkina Faso zitten we nu nog maar aan 5%. Bij internationale projectoproepen zou er ook meer rekening moeten worden gehouden met de roep naar meer lokalisatie.”

Onveiligheid en volksverplaatsingen

Constantin komt uit een land in de Sahel waar de veiligheidssituatie nog altijd fragiel is en de humanitaire omstandigheden verre van ideaal zijn.

Caritas International België Constantin Safanitiè Sere uit Burkina Faso: “Lokalisatie geeft ons stem in het kapittel”

© OCADES Caritas Burkina

Sommige ontheemde families in Burkina Faso konden naar huis terugkeren. Maar er zijn nog altijd meer dan 1 miljoen ontheemden die in grote onzekerheid zijn.

priester Constantin Safanitiè Sere, de secretaris-generaal van OCADES Caritas Burkina

“Aan onze grenzen is de veiligheid nog altijd verre van volmaakt. 73% van ons land valt nu onder het staatsgezag, maar heel wat gebieden ontsnappen daar nog altijd aan. In de laatste weken van december waren er opnieuw terreuraanvallen in de provincie Kosin, aan de grens met Mali. Er kwamen toen bijna 15 mensen om het leven. Meer dan tien dorpen liepen leeg. De inwoners vluchtten naar steden als Nouna en Djibasso. Het is maar één van de vele voorbeelden van gebeurtenissen die de onveiligheid illustreren. We zien wel een zekere verbetering tegen vroeger.”

Giften helpen

Constantin bedankt de Belgen die, via steun aan Caritas International, ook het werk van OCADES Caritas Burkina mogelijk maken. “Het is erg belangrijk dat er hulp blijft gaan naar de landen van het Globale Zuiden die met natuurrampen, oorlogen en terreur te kampen hebben. Geen enkele gift, die wordt gedaan, is te klein.”

De Burkinees stelt vast dat het ministerie van Buitenlandse Zaken en de Ontwikkelingssamenwerking (DGD) in België inzien ook dat er betekenisvolle steun moet gaan naar OCADES Caritas Burkina en haar projecten om de veerkracht van de bevolking te vergroten.

Caritas International België Constantin Safanitiè Sere uit Burkina Faso: “Lokalisatie geeft ons stem in het kapittel”

Constantin Safanitiè Séré, secretaris-generaal van OCADES Caritas Burkina, tijdens de lancering van de Belgische humanitaire strategie voor de komende jaren, georganiseerd door de DGD (2026). © Caritas International

Laten we ons samen inzetten voor een mensheid die de handen in elkaar slaat, zonder zomaar op te leggen. Blijf niet ongevoelig wanneer kinderen van de honger sterven, wanneer vrouwen worden verkracht, wanneer jongeren zonder werk of perspectief zitten of wanneer er ondervoeding en voedselonzekerheid heerst.

besluit Constantin.

Strategie, gecombineerd met de realiteit op het terrein

In Burkina Faso tonen sommige partnerschappen wat je met een meer evenwichtige aanpak kan bereiken.

In 2025 voert OCADES Caritas Burkina, met de steun van de Belgische Ontwikkelingssamenwerking (DGD), onder meer twee aanvullende programma’s uit:

  • COHERENCE (2022–2026), met de klemtoon op sociale cohesie, bestaansmiddelen en veerkracht.
  • PROTECTRICE (2025–2027), dat mikt op humanitaire bescherming, onder meer tegen gendergerelateerd geweld en gedwongen verplaatsingen.

Deze programma’s illustreren hoe je, in een geest van vertrouwen, humanitaire actie, veerkracht en een duurzame aanwezigheid op lange termijn met elkaar kan verbinden.

Verwant nieuws

Alle nieuwsberichten