ENORME HUMANITAIRE NODEN
De oorlog, die twee jaar lang aansleepte, gooide het leven van bijna alle inwoners van Gaza overhoop. Honderdduizenden families zijn nog altijd ontheemd. Ze hebben geen woning, geen inkomen, geen veiligheid als gevolg van de gedwongen evacuaties en de verwoestingen. Elke dag is het een uitdaging om drinkwater te vinden, aan eten te komen of elementaire gezondheidszorg te krijgen.
In augustus van dit jaar werd officieel de hongersnood afgekondigd in Gaza-stad en omstreken. Meer dan 30% van de kinderen onder de 5 jaar lijdt aan ernstige ondervoeding. Elke dag opnieuw sterven mensen als gevolg van de honger. De infrastructuur voor de volksgezondheid en voor maatschappelijke diensten kraakt in haar voegen: de ziekenhuizen zijn overvol, de opvangcentra evenzeer en een gebrek aan brandstof verlamt de weinige handelszaken die nog werken.
Dankzij het staakt-het-vuren kon OCHA een aantal vrachtwagens met humanitaire steun laten binnenrijden in de voorbije dagen. Voor het eerst sinds zes maanden kregen families zo gas om te koken, tenten, levensmiddelen – waaronder groenten en fruit – en geneesmiddelen.
HET WERK VAN DE LEDEN VAN HET CONSORTIUM 12-12 EN HUN PARTNERS
De lidorganisaties van het consortium 12-12 en hun plaatselijke partners zetten hun inspanningen voort om in te spelen op de dringendste noden:
- Caritas International blijft met 125 medewerkers humanitaire hulp bieden in Gaza, ondanks de onveiligheid. In de eerste helft van 2025 kregen meer dan 91.000 mensen hulp in de vorm van voedsel, water, medische zorg en psychosociale ondersteuning. 900 families ontvingen cash om basisnoden te bevredigen. En 76 personen werden voorzien van een prothese.
- Dokters van de Wereld: tussen mei 2024 en augustus 2025 zijn meer dan 424.000 medische interventies uitgevoerd. In juli 2025 kregen 7.500 mensen psychologische ondersteuning. De teams gaven meer dan 22.700 consultaties op het gebied van seksuele en reproductieve gezondheid (voor vrouwen en meisjes). Meer dan 5.800 kinderen zijn gescreend op ondervoeding.
- Handicap International: sinds oktober 2023 had Handicap International meer dan 20.000 sessies om zorg te verstrekken, verdeelde het kits met essentiële artikelen en sensibiliseerde het 72.000 kinderen rond de risico’s van achtergebleven explosieven. De teams ondersteunen ook de bevolking in Libanon, op de Westelijke Jordaanoever en in Egypte.
- Oxfam: sinds oktober 2023 bood Oxfam, in samenwerking met zijn lokale partners, levensreddende hulp aan meer dan 1,1 miljoen mensen: drinkwater, onderkomens, diverse vormen van zorg en financiële hulp. De organisatie herstelt beschadigde water- en sanitaire infrastructuur en blijft ook actief op de Westelijke Jordaanoever.
- Plan International: leverde voedselsteun voor 45.000 mensen en bereidt nieuwe leveringen voor vanuit Egypte. Meer dan 500 kinderen kunnen terecht in zeven tijdelijke opvangcentra waar ze niet alleen onderwijs krijgen maar ook mentale ondersteuning.
OPROEP TOT SOLIDARITEIT
Op het terrein blijven de lokale teams en hun families actief in erg moeilijke omstandigheden en niet zonder hun eigen veiligheid in gevaar te brengen. Met hun engagement redden ze dagelijks levens en helpen ze om de waardigheid te bewaren van de mensen die het zwaarst getroffen zijn.
5 organisaties, 1 oproep.
Stort je gift naar de rekening van 12-12 – BE19 0000 0000 1212, of doe het direct door hier te klikken.
CONTACT VOOR DE PERS :
Persattaché Belinda TORRES LECLERCQ | +32 472 55 34 43 | www.1212.be







